Klub osiedlowy K2O zaprasza: Sztuka do rzeczy – design w Krakowie 2021
To już czwarta edycja projektu Sztuka do rzeczy – design w Krakowie i jednocześnie kolejna, w ramach której wydarzenia współorganizowane są przez działający w przestrzeni Mieszkaj w Mieście – Osiedla Wizjonerów klub osiedlowy K2O. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas programem.
Jednocześnie informujemy, że katalog obejmujący wszystkie aktywności, które są częścią programu tegorocznej edycji Sztuka do Rzeczy – design w Krakowie, dostępny jest do pobrania tutaj. Projekt zrealizowany przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków www.krakow.pl.
Makramowe kwietniki – warsztaty pracowni botanicznej Zielonolistni
Sobota, 6 listopada 2021 r., 11:00-15:00
Klub osiedlowy K2O – osiedle Mieszkaj w Mieście
ul. Wizjonerów 2
Makramy kojarzą się przede wszystkim z etnicznymi inspiracjami popularnymi w latach 70. i z niezwykle modnym dziś stylem boho. Warto jednak wiedzieć, że historia tej sztuki wiązania sznurków sięga aż do czasów starożytnych i na przestrzeni wieków w różnych kulturach wykorzystywana była na wiele sposobów: jako ozdoba królewskich szat, dekoracja mebli czy biżuteria. Współcześnie szczególną popularność zdobywa w formie toreb, makatek ściennych czy kwietników.
Jak zatem samodzielnie wypleść makramowy kwietnik? W dobie masowej produkcji i wszechobecnego plastiku taka praktyczna ozdoba z naturalnych materiałów może stanowić naprawdę wyjątkowy element wystroju mieszkania – szczególnie, jeśli została stworzona własnoręcznie.
Warsztaty poprowadzą twórcy krakowskiej pracowni botanicznej Zielonolistni. Jest ona prowadzona przez dwoje ekspertów w dziedzinie pielęgnacji roślin, których misją jest zwiększanie świadomości wzajemnego oddziaływania człowieka i przyrody, dlatego korzystają z materiałów przyjaznych środowisku.
Zapisy uczestników w wieku od 15 lat prowadzone w formie mailowej są do 2 listopada pod adresem klub@mieszkajwmiescie.pl
Świetlana przeszłość – historia neonów w Polsce
Panel dyskusyjny
Sobota, 6 listopada 2021 r., 16:00
Klub osiedlowy K2O – osiedle Mieszkaj w Mieście
ul. Wizjonerów 2
W Polsce swoją popularność neony zyskały w PRL-u, wraz z wprowadzeniem możliwości wykorzystania tej formy reklamy, która wcześniej w Polsce praktycznie nie istniała. Wiele z nich znamy dziś tylko z archiwalnych fotografii, niektóre udało się uratować. Dziś ta forma prezentacji marki czy produktu na nowo zyskuje popularność z uwagi na swoją plastyczność i wizualną atrakcyjność.
W panelu dyskusyjnym wezmą udział:
- Artur Michałowski – współtwórca i były współwłaściciel Forum Przestrzenie, współinicjator akcji zabezpieczenia przed zniszczeniem i zapomnieniem krakowskich neonów „KrK”, „recepcja” i „lato”,
- Piotr Żarski – właściciel firmy Neonprodukt zajmującej się produkcją reklam świetlnych. Wiele wykonanych przez niego neonów można spotkać w przestrzeni Krakowa jak np. te będące efektem współpracy z marką Good Lood,
- Agnieszka Łakoma – artystka sztuk wizualnych, graficzka, malarka, autorka obiektów przestrzennych i animatorka kultury. Absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych oraz historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doktor sztuki w dyscyplinie sztuki artystyczne. Pełni funkcję Plastyka Miasta i Przewodniczącej Sekcji Grafiki Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie. Współpracowała z Międzynarodowym Centrum Kultury, Muzeum Narodowym oraz Muzeum Fotografii w Krakowie. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach (National Taiwan Museum of Fine Arts, China Printmaking Museum, Reykjanes Art Museum, Muzeum Narodowym w Warszawie, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie).
Dyskusję poprowadzi dr Katarzyna Jagodzińska – adiunkt w katedrze społeczeństwa i kulturowego dziedzictwa Europy Instytutu Studiów Europejskich Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jednocześnie redaktorka czasopisma Architektura i Biznes.
Skrawki, czyli warsztaty szycia w duchu zero waste z pracownią Ekomiejsce
Sobota, 14 listopada 2021 r., 10:00-13:00
Klub osiedlowy K2O – osiedle Mieszkaj w Mieście
ul. Wizjonerów 2
Upcykling to nadanie nowej wartości czemuś, co moglibyśmy uznać za odpad, to tchnięcie nowego życia w nieużywany czy uszkodzony przedmiot. Jest jednym z elementów idei zero waste nazywanej czasem współczesnym trendem, choć niemarnowania uczyli nas już przecież nasi dziadkowie i babcie.
Oba te terminy szczególnie bliskie są odpowiedzialnej za projekt Ekomiejsce Nataszy Winiarskiej, która w czasach nadmiernego konsumpcjonizmu promuje samodzielne naprawianie i szycie użytkowych przedmiotów, części garderoby czy zabawek. Podczas realizowanych w klubie osiedlowym K2O warsztatów tytułowe skrawki, które często po prostu się wyrzuca, zmienią się w modne dodatki – chcemy zachęcić do wykorzystania niepotrzebnych ubrań w kreatywny i przyjazny dla środowiska sposób.
Ze starych jeansów powstaną upcyklingowe plecaki. Z fragmentów materiałów – gumki do włosów. A z firanek – wielorazowe woreczki do przechowywania warzyw i owoców. Zapewnione zostaną wszelkie potrzebne narzędzia i akcesoria, jak maszyny do szycia, sznurki czy nitki.
Zapisy uczestników w wieku od 15 lat prowadzone w formie mailowej są do 10 listopada pod adresem klub@mieszkajwmiescie.pl
Bajki robotów i nie tylko
Wernisaż wystawy ilustracji Przemka Dębowskiego do książek Stanisława Lema
Sobota, 20 listopada 2021 r., 18:00
Klub osiedlowy K2O – osiedle Mieszkaj w Mieście
ul. Wizjonerów 2
Literatura Stanisława Lema to niezwykła próba dla wyobraźni czytelnika czy czytelniczki. Jest równie wielkim wyzwaniem dla ilustratora, który ma za zadanie zachęcić za pomocą okładki do udania się w podróż ku futurystycznej rzeczywistości. Choć mówi się, że książki nie powinno oceniać się po okładce, nie da się ukryć, że udane okładki stanowią integralną całość z literaturą. Tak właśnie dzieje się w przypadku ilustracji do książek Stanisława Lema autorstwa Przemka Dębowskiego.
Przemek Dębowski – projektant graficzny, prowadzi z Magdą Dębowską i Małgorzatą Szczurek księgarnię oraz uznane – także dzięki błyskotliwym komunikatom graficznym – Wydawnictwo Karakter. Redaktor (wraz z Jackiem Mrowczykiem) antologii „Widzieć/Wiedzieć. Wybór najważniejszych tekstów o dizajnie”.
Re-forma plakatu
Wernisaż wystawy Łukasza Zwolana
Niedziela, 21 listopada 2021 r., 15:00
Klub osiedlowy K2O – osiedle Mieszkaj w Mieście
ul. Wizjonerów 2
Plakat przełomu XVII i XVIII wieku początkowo był uważany wyłącznie za formę reklamy. Rozwój tej formy, determinowany szybkim postępem technik graficznych, doprowadził do uznania jej za indywidualną wypowiedź artystyczną i dzieło samo w sobie.
W latach 60. XX wieku zaczęto stosować termin „polska szkoła plakatu”. Cechą wspólną twórczości tego okresu była lapidarność, oszczędność formy, nowatorskie liternictwo i wieloznaczność. Takich plakatów w przestrzeni miejskiej jest dziś coraz mniej.
Wystawa będzie prezentacją prac jednego z najbardziej obiecujących plakacistów młodego pokolenia – Łukasza Zwolana. Inspiracją dla prezentowanych prac są słowa jego mentora, Lexa Drewińskiego: „W plakacie odejmować, znaczy dodawać”.