Jak wybrać mieszkanie?

Gdzie szukać, czym się kierować, jakich pułapek unikać i czym naprawdę jest wysoka jakość?


DLA KOGO I PO CO JEST TEN PORADNIK?

Dla wszystkich odpowiedzialnie wybierających mieszkanie, którzy emocje chcą podzielić z racjonalną oceną dostępności, ceny, jakości i komfortu.

Jak więc mądrze i szczęśliwie wybrać mieszkanie? Od czego zacząć? I czym się kierować, by po obietnicach deweloperów o „zielonych osiedlach marzeń” nie wylądować na betonowej pustyni?

Warto zacząć od zastanowienia się nad swoimi potrzebami, żeby później mądrze podejść do wyboru inwestycji, a w dalszej kolejności do wyboru konkretnego mieszkania. To lokalizacja, a potem pomysł dewelopera na osiedle, budynki i zagospodarowanie przestrzeni wspólnych powinny być startem na drodze do własnego mieszkania.

Drodzy Klienci, bądźcie wymagający! Sprawdzajcie deweloperów.

8, 10 czy 12 tys. zł za metr kwadratowy „bajkowego mieszkania” to u różnych firm zwykle nie to samo. Warto porównywać.

Ostatecznie to wspólny interes nas wszystkich – rosnące wymagania klientów wobec deweloperów podniosą jakość przestrzeni w całym mieście. Wymagajmy więc więcej!

Wiesz, że chcesz kupić

Decyzja zapadła – chcesz kupić mieszkanie.
To czas, by dobrze zastanowić się, czego będziesz szukać i na jakie rzeczy zwrócić szczególną uwagę.

1. SKĄD CZERPAĆ INFORMACJE?

Podchodź ostrożnie do porad z zewnątrz. Oczywiście, warto wiedzieć jak najwięcej, ale pamiętaj, że znajomi, którzy niedawno kupili mieszkanie, mieli własne preferencje i potrzeby. Internet pełen jest plotek i nieprawdziwych opinii. Zaufaj zdrowemu rozsądkowi i odczuciom – przede wszystkim to Ty masz dobrze się czuć w swoim nowym mieszkaniu.

2. RYNEK WTÓRNY CZY PIERWOTNY?

To podstawowy dylemat. Warto pamiętać, że rynek wtórny to tzw. produkt gotowy. Gotowy, ale wymyślony, urządzony przez kogoś innego i często wymagający przynajmniej odświeżenia.

Kupując od dewelopera, dostajemy bezpieczeństwo transakcji, kupujemy produkt nowy. Niekiedy są też konkretne korzyści podatkowe. Mamy większy wybór, bo nowych mieszkań jest więcej niż tych na rynku wtórnym. Wreszcie – deweloper udziela 5-letniej rękojmi na sprzedawane mieszkanie.

3. FINANSOWANIE

Najlepiej już na samym początku sprawdzić, jaką dysponujesz gotówką i zdolnością kredytową.

Warto pamiętać o różnych sposobach płatności, np. 10/90. Warto też wiedzieć, że mieszkania na etapie „dziury w ziemi” mają często atrakcyjniejsze ceny, a rosną one wraz z zaawansowaniem budowy.

4. LOKALIZACJA

Wartość miejsca? Cena to jedno, ale lokalizację trzeba też dobrać pod kątem dojazdów do ważnych dla Ciebie miejsc.

Pamiętaj – odległość od centrum to nie jedyne kryterium. Warto wziąć pod uwagę dzielnice nieco bardziej oddalone od centrum czy w zupełnie innym rejonie miasta. Mogą Cię mile zaskoczyć i pozwolić zaoszczędzić.

Dobra lokalizacja to przede wszystkim wygodny dojazd do pracy, szkoły i rodziny!

5. CECHY MIESZKANIA

Lokalizacje już wybrane? Prawdopodobnie znajdują się w nich tysiące mieszkań. Jakie cechy powinno mieć to wymarzone?

Taras, ogród zimowy, recepcja? Zasta­nów się, jak ważne są dla Ciebie konkret­ne elementy. Ile jesteś w stanie za nie dopłacić? Bądź ostrożny – deweloperzy nierzadko, sprzedając nawet podobne mieszkania w zbliżonej cenie za metr, oferują bardzo różny standard budynku. Nie zawsze prestiż i jakość musi koszto­wać blisko 13 tys. zł za mkw.

• CO JEST NAJWAŻNIEJSZE?

Zdecyduj, co jest dla Ciebie najważniej­sze: bliskość usług, sklepów, szkół, przedszkoli, przystanków komunikacji miejskiej?

• JAKIEJ OKOLICY SZUKASZ?

Ważniejsza jest bliskość usług i komuni­kacji czy więcej ciszy i zieleni? A może szukasz czegoś, co łączy obie te cechy? Wbrew pozorom takie inwestycje istnieją.

• PLAN MIEJSCOWY

Warto sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego okolicy (MPZP) lub Studium Zagospo­darowania, bo w przyszłości okolica może się zmienić, niekoniecznie w pożą­danym przez Ciebie kierunku. Te infor­macje deweloper powinien zamieścić w prospekcie informacyjnym swej inwestycji, a jeśli tego nie robi, musisz być szczególnie ostrożny.

Sprawdzisz to na stronie miasta: www.bip.krakow.pl

• WYSOKOŚĆ ZABUDOWY

Czy może to być duży budynek, czy koniecznie kameralna zabudowa?
Oczywiście – wiele osób docenia nie­wielkie budynki. Ale ważna jest też liczba mieszkań na piętrze: 10-piętrowe budynki też mogą być kameralne, jeśli mieszkań jest niewiele. Pamiętaj, że cza­sami mniejszy budynek to gorszy widok z okien. Wykluczając większe budynki i osiedla, rezygnowałbyś też z wielu po­tencjalnie bardzo ciekawych dla Ciebie mieszkań, które mogą znajdować się w takiej zabudowie.

• KOMÓRKA LOKATORSKA

Czy potrzebujesz komórki lokatorskiej? Często komórka to miejsce, które już po kilku miesiącach mieszkania staje się niezbędne.

• PARKING

Czy konieczny jest parking? Pamiętaj, że nawet jeśli dziś nie potrzebujesz parkingu, to w przyszłości mieszkanie bez miejsca na samochód może być trudniejsze do sprzedania. Sprawdź też liczbę miejsc postojowych, którą zapew­nia deweloper. Jeśli jest ich mniej niż mieszkań, to możesz liczyć się w przy­szłości z utrudnieniami, a auta będą parkowały w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dobrze, jeśli np. deweloper zapewnia więcej miejsc niż mieszkań.

• ESTETYKA

Jak ważna jest dla Ciebie estetyka budynku? Zastanów się, na ile istotny jest dla Ciebie wygląd klatki schodowej czy korytarzy. Jeżeli planujesz sprzedać to mieszkanie w przyszłości, to elegan­ckie części wspólne z materiałów wyso­kiej jakości nawet po latach będą dobrze wyglądały, przez co mieszkanie nie straci na wartości. Elewacja i jej trwałość to również niższe koszty remontów w przy­szłości oraz dłuższy efekt nowości bu­dynku.

• ANEKS CZY OSOBNA KUCHNIA?

Aneks czy osobna kuchnia? Osobna kuchnia daje np. możliwość zamienienia salonu w dodatkową sypialnię. Aneks z kolei powiększy wizualnie salon, a pro­blem zapachów z kuchni może rozwiązać dobrze dobrany wyciąg.

• A MOŻE PARTER?

Zastanów się, czy bierzesz pod uwagę zakup mieszkania na parterze. Pamiętaj, że w wielu inwestycjach parter zaproje­ktowany jest w sposób zapewniający pełną prywatność i nikt nie będzie zaglą­dał Ci do okien.

• EKSPOZYCJA OKIEN

Pomyśl, czy ważna jest dla Ciebie ekspo­zycja okien. Południe to ostre słońce w lecie, północ to błogi chłód. Wscho­dnie okna pozwolą cieszyć się słońcem rano, a zachodnie po południu, kiedy wrócisz z pracy. Pamiętaj jednak, że wte­dy mieszkanie może być nagrzane.

• ODLEGŁOŚCI OD SĄSIEDNICH BUDYNKÓW

Warto zwrócić uwagę na odległość od sąsiednich budynków i zaglądanie sobie w okna. Na dobrze zaplanowanych osiedlach nawet mieszkania bez widoku na panoramę miasta przy odpowiedniej odległości od sąsiednich budynków oferują czasem widok na ciekawą i zad­baną przestrzeń wspólną.

PORA OCENIĆ, CO CHCESZ KUPIĆ

Wiesz już, co jest dla Ciebie najważniejsze i jakiego mieszkania będziesz szukać.

Kolejny etap to porównanie ze sobą kilku ofert deweloperów, żeby prawidłowo ocenić, która z nich najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom.

CZAS DOJAZDU

Sprawdź czasy dojazdu z inwestycji do ważnych dla Ciebie miejsc. Przeanalizuj sytuację dziś i – być może – kiedy nowe miejskie inwestycje komunikacyjne będą skończone. Zwróć uwagę, że istotniejszy jest czas dojazdu niż odległość.

OKOLICA

Oceń, na ile okolica odpowiada Twoim oczekiwaniom pod kątem ilości zieleni, gęstości zabudowy czy natężenia hałasu. Najlepiej sprawdź ją osobiście, udając się na miejsce wybranych lokali­zacji.

USŁUGI

Sprawdź bliskość ważnych dla Ciebie usług, sklepów, szkół, przedszkoli czy przystanków komunikacji miejskiej.

JAKOŚĆ MATERIAŁÓW

Oceń jakość użytych do budowy mate­riałów. I to nie tylko pod kątem ich este­tyki. Zakup mieszkania to inwestycja na lata – warto mieć pewność, że budy­nek za kilka lat będzie równie dobrze wyglądał i nie będzie wymagał częstych napraw i konserwacji.

Warto zapytać o:

  • wygłuszenie od sąsiadów
  • okna – czy są 3-szybowe?
  • podwyższony standard
  • klimatyzację
  • wideodomofon
  • wysokość pomieszczeń
  • gładzie, tynki
  • technologię budowy balkonów/loggii
  • rodzaj balustrad
  • docieplenie budynku

Koniecznie zwróć uwagę na elewację, na której wielu deweloperów oszczędza. Często standard, w jakim buduje dewe­loper, poznaje się po windach – po pie­rwsze, czy są w niskim budownictwie, a po drugie, jakie są duże, jakiej jakości oraz jak szybko się poruszają.

INTENSYWNOŚĆ ZABUDOWY

Sprawdź intensywność zabudowy. Wielkość działki i liczba mieszkań w bu­dynku na niej to informacja o przestrzeni do życia. Np. jeśli powierzchnia mieszkań wynosi 10 000 mkw., a działka również ma 10 000 metrów, to oznacza, że kupując 50-metrowe mieszkanie, kupujesz również 50 metrów działki!

PRZESTRZENIE WSPÓLNE

Pamiętaj, że kupując mieszkanie, kupu­jesz też udział w przestrzeniach wspól­nych, z których będziesz mógł korzystać. Warto przyjrzeć się, czy inwestycja ma zaplanowany plac zabaw, alejki, zieleń, miejsca na rowery, a może coś więcej. Sprawdź, ile mieszkań znajduje się w da­nej klatce. Ile mieszkań przypada na jed­ną windę oraz ile mieszkań znajduje się na jednym piętrze – dowiesz się, ilu będziesz miał bezpośrednich sąsiadów.

PARKING

Czy będzie garaż podziemny? Koniecznie zapytaj o liczbę miejsc posto­jowych i ich lokalizację. Mniejsza liczba miejsc postojowych niż mieszkań może w przyszłości rodzić problemy.

PODSTAWOWE KRYTERIA

Po pierwsze, mieszkanie powinno spełniać Twoje podstawowe kryteria – liczba pokoi, cena, piętro, rozkład i kształt pomieszczeń, ekspozycja. Warto jednak zastanowić się, czy na pewno wszystkie te warunki są dla Ciebie absolutnie krytyczne. Czasem warto nieco powię­kszyć budżet, aby w ramach rozsądku kupić idealne mieszkanie.

METRAŻ MIESZKANIA

Oczywiście istotny będzie sam metraż mieszkania. Pamiętaj, by rozważając jego wybór, uwzględnić poszczególne funkcjo­nalności pod kątem indywidualnych potrzeb. Na tej samej powierzchni można zaplanować wiele różnych pomieszczeń: od tych podstawowych, jak pokój dzienny, kuchnia, sypialnia, łazien­ka, aż po dodatkowe, które nie są tak oczywiste, ale mogą sprawić, że korzy­stanie z tego samego metrażu może być wygodniejsze – dodatkowa łazienka lub toaleta, pralnia czy garderoba. Wszystko zależy od tego, jak dużo czasu planujesz spędzać w mieszkaniu, jakich funkcji potrzebujesz na co dzień, czy zakładasz, że będzie to Twoje jedyne mieszkanie, i czy myślisz o kolejnym w przyszłości. Właśnie dlatego cena metra kwadrato­wego nie jest jedynym dobrym kryterium oceny atrakcyjności. Uważaj szczególnie na reklamy typu „Cena od...”. Zazwyczaj okazuje się, że i tak będziesz oglądać mieszkania o przynajmniej 1000 zł droższe za metr kwadratowy niż te, którymi deweloper zachęcał w reklamie.

UKŁAD FUNKCJONALNY

Oceń układ funkcjonalny mieszkania – uwzględnij najważniejsze elementy:

• PRZECHOWYWANIE

Sprawdź, czy będzie gdzie ustawić szafy. Miejsce na szafy wnękowe i przechowy­wanie sprawia, że w pomieszczeniach łatwiej uzyskać wrażenie przestronności i nie zagraca się ich.

• UKŁAD POMIESZCZEŃ

Oceń kształt i układ pomieszczeń. Czy będzie gdzie wstawić telewizor i kanapę? Czy będzie jak później wejść na balkon? Gdzie ustawisz stół? Czy kuchnia nie jest za mała?

• BALKON

Zapytaj o balkon i jego wielkość. Warto mieć balkon, na którym można wygodnie ustawić fotele, a może też leżaki.

• POMIESZCZENIA GOSPODARCZE

Dodatkowe pomieszczenia typu pralnia i garderoba też są funkcjonalne, choć często wydaje się, że są zbędne, a dodatkowo znacznie podnoszą cenę mieszkania. Warto jednak pamiętać, że ich posiadanie znacznie podnosi komfort mieszkania.

• DOŚWIETLENIE POMIESZCZEŃ

Oceń doświetlenie pomieszczeń. Duży wpływ na nie ma wielkość okien. Duże przeszklenia rozświetlają mieszkania bez względu na ekspozycję, pogodę czy porę roku.

CZAS NA DECYZJĘ

Na tym etapie masz już krótką listę kilku mieszkań, które najbardziej Cię interesują. Pora przyjrzeć się im dokładniej, porównując ze sobę najistotniejsze kryteria. Odłóż na chwilę na bok emocje i spójrz na nie krytycznym okiem analityka. Sprawdź konkrety (intensywność zabudowy – wyjaśniamy, co to jest i dlaczego jest tak ważna – wysokość, odległości między budynkami, liczba miejsc postojowych) i porównaj, żeby uniknąć niemiłego zaskoczenia. Podpowiadamy, na które czynniki zwrócić szczególną uwagę, wybierając inwestycję i mieszkanie.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszego newslettera i bądź informowany na bieżąco o aktualnościach oraz ofertach nieruchomości!

Informacje o cookies | Polityka prywatności

Obserwuj nas na:

Masz pytania lub wątpliwości?

Umów się na spotkanie

Napisz do nas lub zadzwoń! Nasz zespół pomoże Ci dobrać najlepszą dla Ciebie ofertę mieszkaniową!